5. 4. 2025   |   svátek má Miroslava
 

Kynuté ovocné knedlíky

Název Množství a jednotka
hrubá mouka 500 g
droždí 30 g
mléko 250 ml
moučkový cukr 2 lžičky
sůl 1/2 lžičky
Zobrazit všechny ingredience

oběd
Porce: 4
Kuchyně: česká
Příprava: 01 h. 30 min.
Vaření: 10 min.
Mamut :-)



Postup
Nejdříve si připravíme kvásek - do hrníčku nalijeme trošku vlažného mléka, osladíme 2 lžičkami cukru, promícháme a rozdrobíme do něj 2/3 kostky droždí (cca 30g). Zakryjeme a na teplém místě necháme vykynout. (asi 20 min až půl hodinky)

Ve větší míse smícháme hrubou mouku se solí, přidáme vykynutý kvásek, jemně jej zamícháme do trochy mouky a necháme 10 - 15 min přikynout. Pak přidáme vajíčko, zbytek vlažného mléka a zaděláme těsto - těsto se musí odlepovat od stěn mísy i od vařečky, jinak budou knedlíky tuhé a nenadýchané. Případně zaděláme v robotu nebo ručním hnětačem. Zaděláváme tak dlouho, až se tvoří bubliny a těsto se nelepí na misku. Těsto v míse lehce poprášíme hrubou moukou, mísu přikryjeme utěrkou a na teplém místě necháme vykynout (asi hodinu, ale i víc).

Těsto překlopíme na pomoučenou pracovní desku, pomoučenýma rukama ho párkrát "překulíme", odkrajujeme lžící hromádky o průměru cca 5 cm, rukama roztáhneme, naplníme ovocem nebo marmeládou, knedlík pečlivě uzavřeme (uzavření knedlíku zatočíme, aby z něj skutečně nic nemohlo vytéct) a překlopíme uzavřenou stranou dolů. Opět přikryjeme utěrkou a necháme ještě chvíli (půl hodinky) vykynout.

Vkládáme opatrně do vroucí osolené vody a z každé strany vaříme 5 min. Knedlíky vaříme v co největším hrnci - kastrolu tak, aby mohly volně plavat, potřebují dost místa, ještě nabudou. Vařím ve velkém kastrolu po 4-5 knedlících, první stranu vaříme pod pokličkou, když knedlíky obrátíme, vaříme už bez poklice (kdybychom je přikryly i při vaření druhé strany, zdrcly by se při vytahování). Knedlíky opatrně vyjmeme a ihned je propíchneme vidličkou nebo párátkem, aby odešla pára. S knedlíky v každé fázi manipulujeme jemně a opatrně, aby se nesrazily.

Knedlíky můžeme vařit také v páře - jednoduše dáme nad sebe dva hrnce, ten vrchní nejlépe děrovaný nebo pařáček, ale není to podmínkou. Pokud nemáme děrovaný hrnec nebo pařák, vymažeme dno vrchního hrnce olejem. Do spodního hrnce nalijeme vodu tak, aby při varu nestříkala na horní hrnec, jakmile začne vřít, vložíme horní hrnec nebo pařák s knedlíky. Vaříme (paříme) 15 minut pod poklicí. Do jednoho knedlíku píchneme párátkem, pokud se nelepí těsto, knedlíky vytáhneme, pokud by se ještě těsto lepilo, přidáme pět minut.
Podáváme polité máslem, s cukrem a buďto tvarohem nebo jogurtem, zakysanou smetanou, posypané skořicí, kakaem nebo osmaženou strouhankou -. podle chuti.



 


RECEPTY

Dvojctihodné koláče

Postup: Z 250 ml mléka odlijeme cca 50 ml do hrnku, přidáme lžičku krupicového cukru a... zobrazit recept

RECEPTY

Hovězí po staročesku

Postup: suroviny: hovězí harfa - kousek (není nutné dávat čtvr krávy :-))1 cibule -... zobrazit recept

RECEPTY

Pavliny ořechové řezy

Postup: Ze všech přísad zpracujeme na vále těsto, čtvrtinu těsta odebereme a dáme do... zobrazit recept

RECEPTY

Pomazánka z lilku

Postup: Lilek nakrájíme na centimetrová kolečka, rozložíme na talíř, osolíme z obou... zobrazit recept

RECEPTY

Špagety aglio e olio s krevetami

Postup: Špagety uvaříme v osolené vodě. Mražené malé krevetky spaříme v cedníku vroucí... zobrazit recept

BABKA KOŘENÁŘKA

Máta

Máta peprná patří mezi nejpoužívanější rostliny. Latinsky se označuje jako Mentha piperita či Mentha × piperita. Běžně se můžete setkat i s mnoha lidovými názvy, které znějí pepřová máta, balšám, větrová bylina, větrové... zobrazit článek

PENZIONY

Penzion Na Harcovně

Hostinec - penzion Harcovna se nachází v turisticky atraktivní oblasti Moravskoslezských Beskyd, regionu frýdlantsko. Byl vystavěn v obci Nová Ves u silnice z Frýdlantu nad Ostravicí do Malenovic. Hostinec je jeden z nejstarších v celém regionu, jeho bohatá historie sahá až do 18. století, jak o tom svědčí zápis v místní kronice. Geografická...