Stryk je ve slezském nářečí (převzato z polštiny) bramborový placek. A stryk se sliwkami - švestkový bramborák - to je prostě vzpomínka na dětství a babiččiny dobroty. Ve Slezsku (vlastně nejen tam) se obvykle připravovaly stryky na rozpálené suché plotně na kamnech, někdy také v peci. Dneska pec nebo kamna má už doma málokdo, takže nám nezbývá nic jiného, než je upéct normálně v troubě. A stejně jako u ostatních krajových jídel se v jednotlivých krajích příprava (i názvy) těchto bramboráků liší, někde dělají klasické bramborové těsto i s česnekem, místo švestek se dají dát jablka, meruňky, někde sypou povrch mákem rozmíchaným s cukrem... každopádně jakkoliv šíleně to pro někoho možná vypadá, tak... já jsem ho pečený v koláčové formě zvládla sama.
Postup
Brambory oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle (malé kapky). Slijeme přebytečnou vodu, přidáme vejce, osolíme rovnou čajovou lžičkou soli, promícháme a zahustíme hladkou moukou, těsto by nemělo být moc husté (asi 4 lžíce). Troubu vyhřejeme na 190°. Pekáček nebo koláčovou formu vymažeme poctivě sádlem, vlijeme bramborové těsto a poklademe vypeckovanými čerstvými švestkami nebo švestkovým kompotem (bez šťávy). Povrch lehce pocukrujeme třtinovým cukrem a upečeme dozlatova asi 40 minut. Upečený švestkový bramborák potřeme rozpuštěným máslem a pocukrujeme. Podáváme nejlépe horký, ale i za studena je výborný.
Poznámka: Z třičtvrtě kila brambor je množství tak do větší koláčové formy, těsto by nemělo být na plechu moc vysoké, maximálně tak jeden a půl centimetru. Místo švestek jdou klidně dát oloupaná jablka nebo vypeckované meruňky.
Kdo to má pořád sledovat, jestli je v jídle nějaké to éčko, řekne
si spousta z nás. Pokud nám ale na našem těle záleží, měli bychom si trochu
toho času na prostudování, alespoň těch nejškodlivějších přídatných látek...
zobrazit článek