Uvaříme si velmi hustou polentu - 300g polenty zalijeme litrem vlažné vody, osolíme lžičkou soli, přidáme lžičku olivového oleje a dáme vařit. Polentu vaříme za stálého míchání asi deset minut - čas je orientační, jakmile už je polenta tak hustá, že nejde umíchat, odstavíme, přikryjeme poklicí a necháme vychladnout. Než polenta vychladne, připravíme si houbovou omáčku. Připravíme si bešamel - rozpustíme v kastrolu máslo, přidáme lžíci kukuřičné (nebo hladké obyčejné) mouky, jakmile začne růžovět, zalijeme smetanou a mlékem přidáme zavařené hříbky, rovnou lžičku dijonské hořčice, dvě lžičky houbového koření, omáčku osolíme a povaříme asi deset minut. Dochutíme cukrem a solí. Pokud máme sušené houby, je třeba je nejprve namočit a alespoň půl hodinky povařit v trošce vody. Čerstvé nebo mražené hříbky orestujeme na másle a přidáme do omáčky stejně, jako zavařené.
Vychladlou polentu vyklopíme na prkýnko, nakrájíme na asi centimetrové plátky, každý plátek z obou stran lehce potřeme rozmarýnovým olivovým olejem a z obou stran ugrilujeme dozlatova, povrch polenty má být lehce křupavý.
Vepřovou panenku nakrájíme na medailonky, hřbetem ruky naklepeme, potřeme rozmarýnovým olivovým olejem, osolíme a dáme na gril. Panenku a polentu dáme na talíře a přelijeme houbovou omáčkou.
Tip: Maso můžeme použít i krůtí, kuřecí, nebo vepřovou pečeni. Houbové koření - používám buďto rozmixované sušené hříbky, dá se samozřejmě i koupit, nebo v Lidlu v tuším italském týdnu prodávají hotové směsi i s bylinkami, jsou výborné. Rozmarýnový olivový olej mívají taky v Lidlu v italském týdnu, nebo se dá připravit doma - do olivového oleje vložíme několik snítek rozmarýnu, pár kuliček červeného jalovce a pár dní necháme odpočinout.
Guma guar, karubin, karagenan, lecitin... co si pod tím máme představit? Tak si těm "éčkům" z testovaných nanuků podíváme na zoubek. Jaká jsou éčka v testovaných nanucích:
Téměř u všech "éček" v testovaných výrobcích se
jedná...
zobrazit článek